Tkaniny dekoracyjne - informacje ogólne

 

firany tkaniny dekoracyjne pasyZarówno firany jak i zasłony są istotnym elementem wpływającym na estetykę wnętrza. Ich wygląd nadaje pomieszczeniu specyficzny charakter i oryginalną atmosferę. Wybierając odpowiednią firanę lub zasłonę możemy dane pomieszczenie ocieplić lub rozjaśnić, używając odpowiedniej kolorystyki tkanin a także różnych gatunków, np. miękkiego weluru.

 

 

firany hurtownia firan przelotki

Zasłony posiadają również walory praktyczne,można nimi zasłonić wnętrze przed penetracją promieni słonecznych w ciągu dnia, a w nocy osłonić przed światłami latarni. Celem wzmocnienia efektu wizualnego, z tej samej tkaniny, która wykorzystamy na zasłony,

możemy wykonać poszewki na poduszki, narzuty czy obrus.

 

 

Zasłony, firany - kolorystyka

Metoda harmonizowania barw w pomieszczeniu mieszkalnym nie zależy tylko od zestawienia kolorystycznego firan czy też zasłon, ale także od innych elementów otoczenia, na przykład od kolorystyki elementów wyposażenia wnętrza takich jak meble, dywany, urządzenia oświetleniowe. Dobierając odpowiednią kolorystykę
i wzornictwo firan i zasłon można również zmienić proporcję niemal każddekoracja okna firany w pasyego wnętrza:

  1. Przy zestawieniu typu: ciemny sufit, jasne ściany, zasłony z lambrekinem
    w poziome pasy, daje ono efekt obniżonego pomieszczenia.
  2. Gdy zastosujemy jasny sufit, ściany i zasłony w poziome pasy, taki układ powiększa i obniża pomieszczenie.
  3. Kiedy firany i zasłony mają w drobne wzory, ściany również w drobne wzory, wówczas pomieszczenie robi wrażenie większego.
  4. Przy dużych zasłonach koloru ciemnego powierzchnia okna robi wrażenie mniejszej, a pokój, gdy patrzymy w kierunku okna, wydaje się być krótszy.
  5. Kiedy zasłony i ściany maja duże wzory, wówczas pomieszczenie wydaje się mniejsze.
  6. Kiedy ciemne ściany i zasłony oddzielimy jasnym pasem od krawędzi sufitu , wówczas pomieszczenie sprawia wrażenie mniejszego.

    zaslony zakardowe

 

 

 

 

Jak zmierzyć właściwą ilość tkaniny dekoracyjnej, potrzebną do wykonania firan lub zasłon

 

zaslony dekoracyjne sposoby upinaniaMarszczenie lub drapowanie firan lub zasłon jest techniką, którą stosuje się w celu osiągnięcia efektu przestrzenności tkaniny. Dlatego też, czasami przygotowywana tkanina do upięcia może mieć trzykrotnie większą szerokość niż szerokość karnisza. Indywidualne preferencje użytkowników pomieszczenia kształtują zarówno gęstość upięcia jak i długość firan lub zasłon.

Aby określić ilość potrzebnej tkaniny, należy najpierw określić jak długie mają być firany lub zasłony, a mianowicie, czy tkanina dekoracyjna ma sięgać do parapetu czy też do podłogi, a poza tym, należy też znać długość karnisza. Jeżeli chodzi o zasłony, należy również przemyśleć kwestię ich funkcji, czy mają jedynie pełnić funkcję dekoracyjną, czy też będziemy nimi zasłaniać okno na noc. Ponadto – należy zdecydować jak gęsto mają być zmarszczone i w jaki sposób mają być zawieszone na karniszu. Poza tym, istotne jest, aby wziąć pod uwagę zapas tkaniny potrzebnej do sporządzenia zakładów (przy założeniu, że zasłona jest prosta zapas powinien mieć pomiędzy 10 - 20 cm).

Jeżeli istnieje konieczność zszycia kilku pasów tkaniny zasłonowej i jeśli potrzebujemy na tyle szerokich zasłon, aby zasłonić nimi całe okno, należy je zszyć wzdłuż ich długości. W większości przypadków należy je podszyć stosując zakładki na brzegach tkanin, aczkolwiek zależy to od rodzaju w jaki sposób tkanina została fabrycznie wykończona.

Kupując w sklepie bądź w hurtowni tkanin dekoracyjnych firany i zasłon pamiętajmy, że mają one już swoją oryginalną długość (np. 150 - 300 cm) i wówczas potrzebujemy ilości, która stanowi długość karnisza plus ilość dodatkową, jaką musimy przeznaczyć na marszczenie. Firany (np. drukowane, żakardowe, haftowane), mają zwykle szerokość 280 – 300 cm, należy kupić tyle tkaniny, aby wystarczyło na wysokość od karnisza do parapetu, czy podłogi. Istnieje również inny sposób określenia ilości materiału na firankę lub zasłonę poprzez zastosowanie taśmy marszczącej o odpowiedniej długości. Nasza hurtownia tkanin dekoracyjnych firan i zasłon posiada różnego rodzaju taśmy marszczące, począwszy od uniwersalnych, przy użyciu których sami decydujemy jak zagęścić zmarszczenie, a skończywszy na taśmach nadających efekty dekoracyjne, np.hurtownia tkanin dekoracyjnych potrójnych zakładek, które wymagają użycia potrójnej ilości tkaniny względem długością karnisza.

Minimalne przymarszczenie taśmy firanowej wymaga zakupu nawet o 50% więcej tkaniny.

 

 

 

 

Przykładowe wykończenia i metody zawieszania firan i zasłon
 

tkaniny zalonowe dekoringi upinanie

Walorem dekoracyjnym zasłon lub firan jest nie tylko
ich kolor, czy wzór, ale także sposób wykończenia góry i dołu, w wielu przypadkach także wykończenie ich krawędzi. Najmniej skomplikowanym sposobem wykończenia jest tak zwany „zakład prosty”, który idealnie nadaje się np. do przymocowania żabkami poruszającymi się w karniszu szynowym.

 

eleganckie firany dekoracje okna dekoringi przelotki


Dekoringi wykonane przy górnej krawędzi tkaniny dekoracyjnej. Najpierw naszywa się taśmę z wyciętymi oczkami po lewej stronie firany lub zasłony, takie same oczka należy wyciąć w tkaninie, po czym na obwodzie otworów zatrzaskuje się wspomniane dekoringi. Rozmiar otworów i dostosowanych do nich dekoringów musi pozwalać na swobodne ich przesuwanie się po drążku karnisza.

 

 

tkaniny zaslonowe szelkiSzelki, które można przygotować we własnym zakresie, np. uszyć z tego samego materiału co firanki lub zasłony. Można też kupić pojedyncze szelki, oferowane w różnych kolorach, nadają się one do przypięcia. Przypina się je specjalnymi zatrzaskami.

 

 

 

Troczki, wykonane z takiego samego materiału co zasłona, albo przykładowo z atłasowej wstążki, nadają się one do luźnego przewiązania na drążku lub karniszu. Troczki te muszą posiadać taką długość, aby mogły zapewnić możliwość swobodnego przywiązania do karnisza.

 

 

firany drukowane nowoczesne tkaniny

Innym sposobem górnego wykończenia firanki i zasłony może być tzw. tunel, w który wsuwa się drążek lub metalowy pręt karnisza. Otwór tunelu powinien posiadać wymiar większy od średnicy drążka/prętu - od 1,5 do 2 cm.

Za pomocą żabek możemy przymocować zasłony do karnisza - przesuwając je po torze szyny na rolkach lub kółkach, albo też możemy je przymocować za pomocą agrafek, wykonanych z metalu lub też z plastiku, doczepianych do taśmy marszczącej albo przyszywając je bezpośrednio do tkaniny. Agrafki zahacza się o specjalne kieszonki znajdujące się wzdłuż taśmy. Następnie ich górne końcówki przyczepia się do kółek karnisza drążkowego albo szyny. Używając agrafek możemy ukryć sposób mocowania zasłon a także zasłonić karnisz lub szynę.

 

dekoracja okna upinanie zaslonImporter, dystrybutor tkanin dekoracyjnych posiada w swojej ofercie wiele elementów dekoracyjnych do wykończenia firan i zasłony: taśmy pasmanteryjne, falbany, riuszki, mereżki, hafty, koronki zwykłe i gipiury, a także frędzle. W celu dociążenia firan z lekkiego woalu dobrze jest je obszyć specjalną ołowianą taśmą, która dociąży materiał. Ponadto, na rynku jest wiele elementów dekoracyjnych, wzmacniających efekty wizualne tkaniny. Należą do nich miedzy innymi. sznury pasmanteryjne, pomponiki, a także klamry ozdobne do upinania firan i zasłon.


 

 

Firany, zasłony - porady

firany pranie firan

Zarówno firany i zasłony w salonie bywają miejscem koncentracji kurzu i dymu papierosowego. Dlatego też, należy je trzepać lub prać w trakcie każdego gruntownego sprzątania. Firanki lniane lub bawełniane narażone są na operowanie promieni słonecznych i dlatego też często żółkną i pękają. Istotną kwestią jest, aby przed praniem je sprawdzić i w przypadku widocznych śladów przepalenia tkaniny powinno się zrezygnować z ich prania.

Raz w miesiącu zasłony należy odkurzyć. Nie jest konieczne, aby je od razu zdejmować, można je po prostu przejechać odkurzaczem z miękką, okrągłą szczotką. Równie dobrze można je delikatnie odkurzyć przy pomocy zwykłej miotły do kurzu.

Zaleca się, aby prać zasłony kilka razy w roku. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na zalecenia producenta odnośnie prania danej tkaniny dekoracyjnej. Należy przeczytać metkę producenta i zastosować się do umieszczonych tam informacji. Jeżeli mamy do czynienia z zasłonami szytymi na miarę, istotne jest by sprawdzić rodzaj tkaniny. Zasłony i firany można prać w pralce, ręcznie lub oddać do pralni chemicznej, wszystko to w zależności od rodzaju tkaniny.

W przypadku zasłon, które nadają się do prania w wodzie, powinno się je prać używając specjalnego programu dla tkanin delikatnych. Wielokrotnie zasłony salonowe robią wrażenie grubych i mocnych, aczkolwiek oddziaływanie promieni słonecznych może bardzo osłabić tkaninę. Należy również zachować ostrożność w trakcie suszenia zasłon - szczególnie kiedy używamy suszarki bębnowej. Można uniknąć gniecienia i marszczenia się materiału, jeżeli ustawimy program suszenia na niską temperaturę. Wysoka temperatura może uszkodzić włókna. Idealnie byłoby wyjąć zasłony z suszarki, lekko wilgotne i rozwiesić do wyschnięcia. Możliwe, że uda się uniknąć prasowania. Jeśli zasłony, które wiszą w salonie lub sypialni nie są brudne - można je przetrzepać, ewentualnie wypłukać w czystej wodzie i rozwiesić do wyschnięcia.

Firanki z włókien sztucznych, jak nylon, stylon czy tergal, piorą się łatwo w ciepłej mydlanej wodzie lub w wodzie z dodatkiem detergentu, najlepiej z wybielaczem optycznym. Szybko odciekają nad wanną i dosychają upięte na oknie. Do ostatniego płukania należy dodać kilka łyżek płynu, który pozbawia tkaninę aktywności elektrostatycznej.

Białe firanki po paru praniach tracą biel i lekko żółkną. Jeśli nie uda się odzyskać ich pierwotnej bieli, lepiej zdecydować się na lekkie podkolorowanie wywarem z herbaty. W tym celu należy gotować 1 łyżkę stołową herbaty w 2 szklankach wody w odkrytym rondelku przez 15 min. Odcedzić i w ostudzonym płynie zanurzyć wilgotne (uprane i wypłukane) firanki. Trzymać w wywarze dłużej lub krócej, w zależności od natężenia koloru, jaki chcemy uzyskać. Płynu musi być sporo, aby firanka swobodnie pływała. Chcąc uzyskać inne kolory, można skorzystać z gotowych barwników.

pranie firan tkaniny dekoracyjne

 

Firanki z lnu i bawełny pierze się w ciepłej, mydlanej wodzie, wygniatając jak wełnę. Płucze się w wodzie o tej samej temperaturze, a na zakończenie dodaje krochmalu ryżowego. Wysuszyć i prasować wzdłuż nitki, aby nie powyciągać firanki (zwłaszcza należy zwracać uwagę
na brzegi). Najlepiej suszyć rozpięte
a specjalnej ramie.
 

Firanki tiulowe moczyć przez 1 godz. w letniej mydlanej wodzie, wygnieść, odcisnąć i włożyć do gorącej mydlanej wody. Prać, lekko wygniatając bardziej przybrudzone miejsca. Odcisnąć, włożyć do gorącej wody z dodatkiem sody oczyszczonej (5 g sody na 1 l wody) i lekko wygnieść. Płukać w kilku wodach, zupełnie zimnych. Usztywnić wodą z gumą arabską lub krochmalem ryżowym.

Zasłony nadające się do prania w wodzie (kolorowe jednobarwne) starannie trzepiemy z kurzu i zanurzamy na całą noc w misce z zimną wodą. Pierzemy w letniej mydlanej wodzie i płuczemy kilkakrotnie, aż woda będzie zupełnie czysta. Do ostatniego płukania dodać octu (1 łyżka na 1 l wody). Odcisnąć, zawiesić nad wanną do odcieknięcia, następnie wysuszyć i prasować, jeśli tego wymaga rodzaj tkaniny. Przy tkaninach deseniowych nawet tych nadających się do prania na mokro zawsze lepiej najpierw zrobić próbę i przekonać się czy żaden kolor nie farbuje.

 

 

Sposoby na wybielenie firan.



wybielanie firan

 

  1. Proszek do pieczenia. Przy praniu firan w pralce automatycznej, dosypać do proszku do prania opakowanie proszku do pieczenia, wyprać i wypłukać. Jeżeli pierzemy ręcznie, to też, po prostu, zmieszać proszek do białego z proszkiem do pieczenia.
  2. Sól. Po zwykłym wypraniu firan, wymoczyć je jeszcze przez kilka minut w letniej wodzie z solą kuchenną (na 3 litry wody 4 łyżki soli). Wypłukać i rozwiesić.
  3. Płyn do naczyń. Tłuszcz z kuchennych firanek spierzesz wlewając łyżkę płynu do naczyń do zwykłego prania.
  4. Soda. Do zwykłego prania dodaj do proszku łyżeczkę sody.
  5. Amoniak. Przed praniem namocz firany przez ok. 10 minut w wodzie z amoniakiem (łyżka amoniaku na 2 litry wody).
  6. Specjalne preparaty do firan. Dostępne w sklepach: sól do prania firan, wybielacz do firan. Po praniu w takich specjalnych środkach firany zawsze ładnie świeżo pachną, instrukcja postępowania zawsze jest na opakowaniu.

Firany po praniu zawsze wieszaj gdy są jeszcze wilgotne, wtedy ładnie się ułożą na oknie.

 

prasowanie firan pielegnacja tkanin

Pranie i prasowanie firan/zasłon

 

Piorąc w pralce automatycznej zawsze należy

pamiętać o nastawieniu specjalnego programu do rzeczy delikatnych i niskiej temperaturze. Zalecana temperatura to 30°C. Nigdy nie wolno wirować lub suszyć firanek w pralko-suszarce.

Prasując firany moc żelazka należy również dostosować do tkaniny, oczywiście tkaniny naturalne będą wymagały większej temperatury, ale także mogą się pod wpływem ciepła skurczyć. Szczególnie trzeba uważać przy tkaninach mieszanych, gdzie obok siebie występują różne włókna np.: w formie paseczków. Zbyt wysoka temperatura może spowodować skurczenie jednych włókien pozostawiając drugie nietknięte, co spowoduje efekt pofałdowania. Jeśli nie jesteśmy pewni na jaką temperaturę nastawić żelazko, na wszelki wypadek ustawmy je na mniejszą. NIE NALEŻY UŻYWAĆ PARY!!!

 

Wybierz język